DEVLETTEN  İŞ KURMA KREDİSİ 

Hükümet iş kurmak yada mevcut işini büyütmek isteyen yatırımcılara destek olacak.Yapılacak olan yardımların; yeni işkurmak isteyenlere 30 bin tl, mevcut işini büyütmek isteyenlere 2 yıl geri ödemesiz 4 sene vadeli 70 bin lira faizsiz kredi sağlayacak. 


İş kurmak isteyen girişimciye Hükümet desteğini artırıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, girişimcilere verilen ve alt sınırı 27 bin TL olan hibe desteğini 30 bin liraya çıkardıklarını açıkladı.
İş kurmak isteyen girişimciye verilen ve alt sınırı 27 bin lira olan hibe desteği 30 bin liraya çıktı. Ayrıca işini büyütmek isteyenlere 2 yılı ödemesiz 4 yıl vadeli 70 bin lira faizsiz kredi sağlanacak.


Kararın KOSGEB İcra Komitesi'nde alındığını belirten Bakan Ergün, girişimcilere daha işine başlarken iş kurma maliyetlerini karşılamak amacıyla, ofis dizaynı, telefon, faks desteği adı altında hibe verdiklerini söyledi.

GİRİŞİMCİ SAYISI ARTTI

Bir sonraki aşamada işini geliştireceklere 2 yılı ödemesiz 4 yıl vadeli 70 bin lira faizsiz destek verdiklerini belirten Ergün, "Bu destekler daha çok insanın girişimci olmasını sağladı. Eğitim alan girişimcilerden yaklaşık 5 bin tanesi kendi işini kurdu" dedi. KOSGEB'in kurulduğundan bu yana geçen 20 yılda 6 bin kişi eğitim verdiğini hatırlatan Ergün, son 2 yıl içinde bu rakamın 60 bin kişiye çıktığını bildirdi. Ergün, "Bunların neredeyse yarısı da kadın girişimcilerimiz" diye konuştu.

TEKNOGİRİŞİME TEŞVİK BÜYÜK

Bakan Ergün, bakanlık bünyesinde teknogirişim desteklerinde başvuruda bulunan 2 bin 500'e yakın proje içinden 500 tanesine destek vereceklerini söyledi. Ergün, her girişimciye 100 bin lira hibe olmak üzere toplam 50 milyon lira destek sağlayacaklarını belirtirken, "İşini geliştirip prototipini geliştirene ticarileştirme noktasına getirdiğinde San-Tez üzerinden daha güçlü şekilde destek veriyoruz. Seri üretimde de destek olacak. TÜBİTAK çalışıyor, işini biraz daha geliştiren teknoloji firmalarına 500 bin liraya kadar ikinci faz destek modelleri getiriliyor" dedi

 

 

 

 

Bu haber http://www.memurvadisi.com adresinden derlenmiştir.

sacrek

ITPFeedBurner